Jakie są właściwości dzianiny?

Osoby niemające doświadczenia z szyciem, często mylą dwa podstawowe pojęcia, jakimi są tkanina oraz dzianina. Tymczasem różnica pomiędzy nimi jest istotna. Dzianiny dresowe oraz inne dzianiny wykorzystuje się między innymi do produkcji swetrów lub dresów, co jest spowodowane ich właściwościami.

 

Czym są dzianiny dresowe?

Większość osób nie rozróżnia dwóch podstawowych materiałów, z których produkuje się odzież. Jest to jednak kluczowa kwestia w kontekście dokonywania wyboru konkretnego ubrania, gdyż fakt czy dany produkt jest wykonany z dzianiny, czy z tkaniny fundamentalnie wpływa na jego właściwości techniczne. Dzianina w przeciwieństwie do klasycznej tkaniny jest spleciona z jednej nici, podczas gdy tkanina z dwóch. Przez to ma ona zupełnie inną fakturę. Jest bardziej rozciągliwa i podatna na odkształcenia. W praktyce oznacza to, że nadje się do produkcji swetrów, bluz lub dresów, podczas gdy tkaniny używa się do produkcji koszulek, koszul lub garniturów. Wykorzystanie dzianiny dresowej ma konsekwencje nie tylko wizualne, ale także praktyczne.

 

Czym charakteryzuje się dzianina dresowa?

Surowce wykorzystywane do produkcji dzianin są często podobne jak w przypadku tkanin. Najpopularniejsza w tym kontekście jest bawełna, która czasem jest wzbogacana różnymi domieszkami innych surowców. Najgrubsze dzianiny produkowane są z wełny, z której wytwarza się grube swetry lub szaliki. Właściwości dzianiny sprawiają, że ma ona o wiele bardziej zaawansowane właściwości termoizolacyjne niż przeciętna tkanina. Można stwierdzić, że wygląd dzianiny jest ładniejszy oraz jest ona cieplejsza, jednak ma też swoje wady. W przypadku dzianiny dresowej nie trzeba się wykazywać aż tak dużą pieczołowitością, co podczas pielęgnacji innych wyrobów z dzianin, jednak pomimo tego wymaga ona więcej uwagi niż zwykłe tkaniny.

 

Dzianiny dresowe a pielęgnacja

Produkty z tego rodzaju surowców nie powinny być prane w zbyt wysokiej temperaturze, gdyż może to sprawić, że materiał straci swoje właściwości poprzez rozciągnięcie się lub wyblaknięcie. Bardzo istotne jest, aby przed praniem zapoznać się z zaleceniami producenta, które są umieszczone na metce.