Czy łatwo znaleźć prace w Belgii?

Wszystko zależy od naszych kwalifikacji, umiejętności i odrobiny szczęścia. Główną barierą w podjęciu pracy za granicą jest znajomość języka. W Belgii jest to niderlandzki i francuski. Osoby ze znajomością języka angielskiego mają oczywiście również szanse znalezienia pracy, jednak jedynie w wielkich korporacjach.

Praca w Belgii dzieli się na dwa typy, które wykonują Polacy – praca biurowa w dużych firmach i korporacjach, a także praca fizyczna jako pomoc domowa lub budowlaniec. Prędzej czy później nauka języka niderlandzkiego nas nie ominie. Szczególnie jeżeli chcemy poszukiwać coraz to lepszych ofert.

Sposób poszukiwania pracy w Belgii nie różni się w zasadzie od tego, w jaki sposób poszukuje się jej w Polsce. Pracy w Belgii należy szukać w Internecie i w agencjach pracy. Aby aplikować na dane stanowisko, należy przygotować CV zgodnie z normami obowiązującymi w Belgii. Do CV nie należy załączać zdjęcia. Nie wymaga się tam również referencji z poprzedniej pracy ani innego rodzaju poleceń. Jeżeli rekruter firmy, do której aplikujemy zdecyduje, że jesteśmy odpowiednim kandydatem na wolne stanowisko, zaprosi nas na rozmowę. Takich rozmów może być kilka. Jako potencjalny pracownik możemy zostać poddani testom, które wykażą poziom naszych umiejętności, a także testom psychologicznym, które określą nasze predyspozycje do pracy. Procedura zatem jest bardzo podobna do tej, z jaką możemy się spotkać w korporacjach w Polsce.

Jeśli chodzi o prace takie jak pomoc domowa czy inne prace, które nie wymagają tak wysokich kwalifikacji, procedura jest o wiele prostsza. Ofert również szuka się przez Internet lub za pośrednictwem agencji. Podejmując pracę samodzielnie, u osób prywatnych, należy zwrócić uwagę, aby dopełniono wszystkich niezbędnych formalności, a wykonywanie pracy było legalne.

Praca w Belgii czy gdzie indziej?

Polacy najczęściej wyjeżdżają do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii. Praca w Belgii nie jest tak atrakcyjna ze względu na obowiązujące tam języki, które są dość trudne do opanowania. Jest tam cały czas zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy. Jest to kraj poliglotów, gdzie największe zapotrzebowanie jest na prace biurowe.